ISO 9001 nereden alınır sorusuna cevap verebilmemiz için öncelikle işletmenizin yapısının iso 9001 sistemine hazır olduğundan emin olmalısınız. Bu hazırlık aşamasını Toem Kalite Danışmanlık gibi profesyonel anlamda danışmanlık hizmeti veren firmalardan almanız gerekmektedir. Kalite Yönetim Sistemine geçmek için almış olduğunuz danışmanlık hizmetinden sonra sisteminizi kuruluşunuzun yapınıza göre oluşturabilirsiniz. Tabi ki firmamız aracılığıyla çözüm grubu ortak şirketlerimiz olan belgelendirme kuruluşundan bu hizmeti alabilirsiniz.

 

Belgelendirme Kuruluşu Nedir?

Belgelendirme kuruluşları; akreditasyonda ana konuları oluşturan ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 27001:2013, ISO 45001:2018, ISO 22000:2005, ISO 10002:2018 gibi yönetim sistemlerini, işletmelerde gerekli standart gerekliliklerine uygun şekilde kurup, işletilmekte olduğunu denetleyen kuruluşlardır. Denetim sonrası uygun bulunması halinde ise bunu bir belge / sertifika ile dokümante etmeye yetkilidirler. Bu Belgelendirme firmaları ilgili Akreditasyon kuruluşları olan TÜRKAK, IAS, UKAS, DAKKS vb. gibi kuruluşlar tarafından akredite edilip yetkilendirilen işletmelerdir.

 

Belgelendirme Kuruluşları Her Firmaya Belge Verebilir mi?

ISO 9001 belgesi veren her belgelendirme firması, sizin faaliyet gösterdiğiniz iş alanında / sektöründe belge vermeye yetkisi olmayabilir. Çünkü her sektör için belirlenmiş olan bir EA kodu ve NACE kodu mevcuttur. Bu sebeple iso 9001 belgesi nereden alınır sorusunun yanı sıra sizin faaliyet göstermiş olduğunuz sektöre ait olarak iso 9001 belgesi veren belgelendirme firması bulmanızda gerekmektedir. Bunun için öncelikle belge alacağınız kuruluşun sizin faaliyet gösterdiğiniz alanda ilgili EA, NACE kodu var mı yok mu onu öğrenmelisiniz. Yada tüm bunları bizlere bırakabilir ve sizin adınıza tüm işlemleri yapmamızı sağlayabilirsiniz.

 

iso 9001 belgesi ne için alınır yada kullanılır?

  • ISO 9001 Belgesi; aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz firmanızın tarzını, işleyişe bakış açısını ve iyi bir altyapı ile kalite yönetim sistemini uyguladığınızı hem rakiplerinize hemde müşterilerinize göstermek için alınması gerekir.
  • Gireceğiz herhangi bir ihalede iso 9001 Belgesi şartı arandığında ihale esnasında ilgili yetkililere belgesini sunmanız için alınması gerekir.
  • Hizmeti veya ürünü sunmuş olduğunuz ana tedarikçinin sizden kalite yönetim sistemi ile firmanızı yönetmenizi istemesi ve bunu ispat etmek için alınması gerekir.
  • Müşterilerinizin gözünde itibarının taçlandırılması ve prestijin en üst düzeyde tutulmasını sağlamanız için alınması gerekir.

Yukarıdaki bir kaç madde başlığı altında toplamış olduğumuz ve daha bir çok madde ile uzatabileceğimiz üzere iso 9001 belgesi nereden alınır ve ne için alınır soruları için vereceğimiz cevaplar bu şekildedir. Daha detaylı bilgi edinmek adına Toem Danışmanlık olarak bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

iso 9001 belgesi nereden alınır