ISO 14001 belgesi, nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ilgili bir danışmanlık hizmeti almak istendiğinde uzman satış personelimiz tarafından telefon ile yada mail yoluyla irtibata geçilerek firmamızdan almak istediği hizmet konusunda karşılıklı teyitleşilir.

Firmaların(şirketlerin) atıklarını(kimyasal ve evsel atıkların), çevreye rahatsız verebilecek ses, gürültü vb. gibi çevreye rahatsız veren her türlü etkileri analiz eden ve kontrol altına alan bir kalite yönetim sistemidir.

Gerekli bilgiler edinildikten sonra istenen iso 14001 belgesi ile ilgili teklif gönderilir. Çoğu zaman satış görüşmeleri, anlaşmalar ve bilgilendirmeler telefon ile mail yoluyla gerçekleştirilmektedir. Eğer müşterimiz tarafından yüz yüze toplantı ve görüşme talep edilirse  İstanbul Anadolu yakasında bulunan ofisimizde bizi ziyaret edebilir yada müşterimizin firmasında gerekli görüşmeyi yapabiliriz. Belirlenen tarih sonrasında firmanızda yada ofisimizde yapacağımız iso 14001 belgesi için bilgilendirme toplantıları sonucu, iş planı ile birlikte fiyat teklifi ve sözleşmesi hazırlıyoruz.

iso 14001 belgesi
iso 14001 belgesi

ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi Fiyatlandırma talepleri için iletişime geçen müşterilerimizden;

  • Kuruluşun unvanı, açık adresi, telefonu, e-posta adresi, üretim hizmet yerleri ve sayısı yapılan üretimler veya hizmetlerin neler olduğu, çalışan sayısı gibi bilgileri,
  • Sadece ISO 14001 belgesi mi alacağı yoksa diğer belgelerle birlikte mi almak istediği,
  • Mevcut olarak bulunan iso 14001 belgesinde iyileştirme, revizyon, eğitim vb. gibi geliştirmeler mi istediği,
  • İstenmiş olan hizmet sürecinde süre kısıtlaması veya olmasını istedikleri bölümler, üretimler veya eklenmesi gereken üretimler, hizmetler olup olmadığı,

vb. gibi bazı sorulara ait cevapları edindikten sonra ön hazırlık kısmı tamamlanır. Toem Kalite Danışmanlık ekipleri tarafından  telefonda kısaca genel bilgilendirme yapılır. Elde edilen bilgiler sonrasında fiyat teklifi hazırlanır.

TOEM KALİTE, müşterilerine en kaliteli ve en profesyonel ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi Danışmanlığı hizmeti sunmaktadır. Bu doğrultuda şirketlerin çevre standartlarına uygun olup olmadığı ile ilgili mevcut durum analizi gerçekleştirilir. Daha sonra firma ile ilgili gerekli olan yasal şartlar belirlenir. Firmanın ISO 14001 belgesine sahip olabilmesi için gerekli düzenleme, değişiklik ve eğitimler gerçekleştirilir.

ISO 14001 Belgesi Fiyat Teklifi ve Sözleşmesi Neleri içerir?

Hazırlanan fiyat teklifi; verilecek hizmeti, ne kadar süreceğini, elde edilen bilgilere göre adam/gün danışmanlık ve eğitim hizmetini kapsamaktadır. Çevre Yönetim Sistemi belgesi ile ilgili genel taslak bir iş programı müşteriye sunulur. Müşteri tarafından fiyat teklifi kabul edilirse sonraki aşama sözleşme aşamasıdır.

Tüm yönetim sistemi belgelendirmeleri kanunen 3 yıl yapılmaktadır. Hazırlanan sözleşme müşteri tarafından imzalanır. Müşterimize iso 14001 belgesinin alınmasını sağlayacak 1 kişi veya işletmenin çalışan, sektör, işin risk grubu vb. gibi durumuna göre bir kişiden fazla Danışman (Uluslararası ISO 14001 Baş denetçi unvanına sahip) planlama müdürü tarafından atanmaktadır. Planlama müdürü tarafından görevlendirilmiş olan danışman veya eğitmenler müşteri ile irtibata geçer. Gerekli analiz yapıldıktan sonra hizmetin kapsamına uygun karşılıklı mutabakata varılır. 

ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır? İş programı neleri kapsar?

ISO 14001 belgesi sistemine ait zorunlu prosedürler, prosesler oluşturulur ve iş programı hazırlanarak müşteriye onaylatılır. İş Programına uyara öncelikle müşteriye iso 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi eğitimleri verilir. Eğitimlerden sonra Çevre Yönetim Sisteminin Dokümantasyon hazırlama aşamasına geçilir. Çalışmalarda Çevre Yönetim Ekibine görev dağılımı yapılarak hangi dokümanı hangi prosedürü hazırlaması gerektiği anlatılmaktadır. Örnekleme yöntemi ile çalışmaların yapılması sağlanmaktadır. Çevre Yönetim Ekibinin dışında kurumda görevli danışman ve eğitmenimiz de dokümantasyon hazırlama çalışmaları içerisinde yer almaktadır. Elde edilen ve oluşturulan tüm kayıtlar iso 14001 belgesi dokümantasyon sistemine göre firmada ki çalışanlara anlatılarak kendileri tarafından yapılması sağlanmaktadır.

Tüm kayıtlar oluşturulup uygulamaları yapıldıktan sonra Belgelendirme Kuruluşları ile iletişime geçilerek denetim günü alınır. Sonrasında ise belgelendirme kuruluşundan bağımsız ekipler gelerek hazırlanmış ve uygulamaları yapılmış olan firmaya denetim gerçekleştirmektedir.

 

 

ISO 14001 belgesi nasıl alınır
ISO 14001 Belgesi Nasıl Alınır