ISO 14001 Belgesi Ücreti Nedir? Ne kadar fiyata alınabilir?

ISO 14001 Belgesi fiyatı ne kadardır diye soracağımız zaman ISO 14001 Belgesi sabit maliyet ile alınabilecek ve sabit bir fiyatı olan standart değildir. ISO 14001:2008 veya ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesine sahip olmanın belgelendirme ve danışmanlık gibi kavramlar bütününde firmalara yönelik maliyeti birden fazla verinin birleşmesiyle oluşur. Bunlar; ISO 14001 Danışmanlık maliyeti, Standardın maddelerini uygulamak ve gereksinimlerini karşılamak, doğrultusunda firmada yapılacak iyileştirme maliyetleri, ISO 14001 Belgesini danışmanlık aşamaları bittikten sonra denetlemek ve uygunluğunu onaylamak için gelecek olan iso 14001 Belgelendirme kuruluşu ile denetçi olan kişiye ödenecek fiyatlar gibi ortaya çıkan etkenlerdir. Her işletmenin yukarıda belirttiğimiz maliyet kalemleri de ayrı olduğundan standart bir iso belgesi belgelendirme maliyetinden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Ancak Hedef Danışmanlık olarak firmanız ile irtibata geçtiğimiz andan itibaren sizden toplayacağımız bilgiler sonrasında net fiyatlandırmayı iletebiliriz.

ISO belgesi almak, çoğu firmalar tarafından net olarak anlaşılmamış veya doğru bir şekilde tanımlanmaması sonucunda yanlış olarak bilinen bir durumdur. Herhangi bir işletmenin iso 14001 belgesini istediğinde ne kadar ücret ile karşılaşacağını ve bu hizmeti ne kadar süre boyunca ödeyeceğini bilmesi, işleyişin devamlılığını sağlama konusunda net bir kavram ortaya koyacaktır.
ISO 14001 Danışmanlık hizmetinin maliyeti bir çok etkenden dolayı farklılık gösterebilir. Bunlar; danışmanlık hizmetinin firmaya uygulandığında ne kadar süreceği firmanın faaliyet sürdürdüğü sektör, kaç kişi çalıştığı, uygulayacağı iso 14001 Çevre Yönetim Sisteminden tam olarak beklentisi, yer mekan durumu vb. gibi çeşitli faktörlerdir. Tüm soruların netleşmesi sonucu bir fiyat teklifi oluşturulmaktadır.

Belgelendirme hizmetleri 3 yıl olarak yapılmaktadır. Sistem işlemesinden belirli bir süre geçtikten sonra ilk yapılan iso 14001 belgelendirme denetimi sonucunda uygun bulunan işletmelere belge/sertifika gönderilir. Daha sonra ikinci yılda iso 14001 belgelendirme 1. gözetim denetimi yapılarak devamlılığı kontrol edilir. Tekrar uygun bulunması durumunda ikinci yıl için olan belge/sertifika firmaya yenilenerek gönderilir. Son olarak üçüncü yıl tekrar iso 14001 belgelendirme 2. gözetim denetimi yapılarak süreklilik aşaması incelenir. Burada da uygun bulunan işletmelere yeniden belge/sertifika gönderilerek iso 14001 belgesi yenilenmektedir. Bu 3 yılın sonunda müşteri ile tekrar sözleşme yapılarak 3 yıl daha geçerli aynı işlemlere tabii olmaktadır. Yapılan işlemler bu şekilde devam eder.