ISO 22000 Belgesi, nasıl alınır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. ISO 22000:2015 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ile ilgili bir danışmanlık hizmeti almak istendiğinde, uzman satış personelimiz tarafından telefon yada mail yolu ile irtibata geçilerek firmamızdan almak istediği hizmet konusunda karşılıklı teyitleşilir.

Gerekli bilgiler edinildikten sonra istenen iso 22000 belgesi ile ilgili teklif gönderilir. Çoğu zaman satış görüşmeleri, anlaşmalar ve bilgilendirmeler telefon ile mail yoluyla gerçekleştirilmektedir. Eğer müşterimiz tarafından yüz yüze toplantı ve görüşme talep edilirse  İstanbul Anadolu yakasında bulunan ofisimizde bizi ziyaret edebilir ya da müşterimizin firmasında gerekli görüşmeyi yapabiliriz. Belirlenen tarih sonrasında firmanızda veya ofisimizde yapacağımız ISO 22000 belgesi için bilgilendirme toplantıları sonucu, iş planı ile birlikte fiyat teklifi ve sözleşmesi hazırlıyoruz.

ISO 22000 Belgesi Fiyatı Nedir?

Her firmanın faaliyeti, çalışan sayısı vb. aynı olmayacağı için iso belgelerinde de standart bir fiyat belirlemek mümkün değildir. Kuruluşunuzdaki personel sayısı, gıda ekibinin olup olmaması, haccp kontrol noktaları gibi birçok etken dolayı fiyatlar farklılık göstermektedir.

En basit faaliyeti olan bir firma için konuşacak olsak bile minimum olarak 1.500 TL’den başlayan fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz.

iso 22000 belgesi
iso 22000 belgesi

Fiyatlandırma talepleri için iletişime geçen müşterilerimizden;

 • Kuruluşun ünvanı, açık adresi, telefonu, e-posta adresi, üretim hizmet yerleri ve sayısı yapılan üretimler veya hizmetlerin neler olduğu, çalışan sayısı gibi bilgileri,
 • ISO 22000 belgesi mi yoksa diğer iso belgeleriyle entegre belge mi alacağı,
 • Mevcut olarak bulunan iso 22000 belgesinde iyileştirme, revizyon, eğitim vb. gibi geliştirmeler mi istediği,
 • İstenmiş olan hizmet sürecinde süre kısıtlaması veya olmasını istedikleri bölümler, üretimler veya eklenmesi gereken üretimler, hizmetler var mı?

vb. gibi bazı sorulara ait cevapları edindikten sonra ön hazırlık kısmı tamamlanır. Toem Kalite Danışmanlık ekipleri tarafından  telefonda kısaca genel bilgilendirme yapılır. Elde edilen bilgiler sonrasında fiyat teklifi hazırlanır.

ISO 22000 Belgesinin Faydaları Nelerdir?

 • Gıdalardan kaynaklı hastalık risklerinin azaltılmasını sağlamak,
 • Oluşabilecek tehlikeleri kontrol altında tutmak,
 • Üretim hatalarının önüne geçmek ve hatalardan kaynaklı oluşacak maliyeti minimum düzeyde tutmak,
 • Yasal düzenlemelere uyum sağlamış olmak,
 • Gerçekleştirilecek denetimlerde hazır olmak ve sorunsuz geçirmek,
 • Rakiplerin önünde olmak,
 • Kuruluş çalışanlarının gıda ve hijyen konusunda bilinçli olmasını sağlamak,
 • Gıda zincirindeki zayıf halkaları ortadan kaldırarak, gıda zinciri bütünlüğünü sağlamak
 • Müşteri memnuniyetini arttırarak, standart müşteri potansiyeline sahip olmak,
 • Pazar payının artmasını sağlar ve yeni müşteri kapısını açar.
Fiyat Teklifi ve Sözleşmesi Neleri içerir?

Hazırlanan fiyat teklifi; verilecek hizmeti, ne kadar süreceğini, elde edilen bilgilere göre adam/gün danışmanlık ve eğitim hizmetini kapsamaktadır. Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi ile ilgili genel taslak bir iş programı müşteriye sunulur. Müşteri tarafından fiyat teklifi kabul edilirse göndermiş olduğumuz fiyat teklifi ve sözleşme formunu kaşe imza yaparak bize göndermesi gerekir.

Tüm yönetim sistemi belgelendirmeleri kanunen 3 yıl yapılmaktadır. Hazırlanan sözleşme müşteri tarafından imzalanır. Müşterimize ISO 22000 belgesi alınmasını sağlayacak 1 kişi veya işletmenin çalışan, sektör, işin risk grubu vb. gibi durumuna göre bir kişiden fazla Danışman (Uluslararası ISO 22000 Baş denetçi unvanına sahip) planlama müdürü tarafından atanmaktadır. Planlama müdürü tarafından görevlendirilmiş olan danışman veya eğitmenler müşteri ile irtibata geçer. Gerekli analiz yapıldıktan sonra hizmetin kapsamına uygun karşılıklı mutabakata varılır.

ISO 22000 Belgesi Nasıl Alınır? İş programı neleri kapsar?

ISO 22000 belgelendirme sistemine ait zorunlu prosedürler, prosesler oluşturulur ve iş programı hazırlanarak müşteriye onaylatılır. İş Programına uyarak öncelikle müşteriye iso 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi eğitimleri verilir. Eğitimlerden sonra Gıda Güvenliği Yönetim Sisteminin dokümantasyon hazırlama aşamasına geçilir. Çalışmalarda Gıda Güvenliği Yönetim Ekibine görev dağılımı yapılarak hangi dokümanı hangi prosedürü hazırlaması gerektiği anlatılmaktadır. Örnekleme yöntemi ile çalışmaların yapılması sağlanmaktadır. Gıda güvenliği yönetim ekibinin dışında kurumda görevli danışman ve eğitmenimiz de dokümantasyon hazırlama çalışmaları içerisinde yer almaktadır. Elde edilen ve oluşturulan tüm kayıtlar iso 22000 dokümantasyon sistemine göre firmada ki çalışanlara anlatılarak kendileri tarafından yapılması sağlanmaktadır.

Tüm kayıtlar oluşturulup uygulamaları yapıldıktan sonra Belgelendirme Kuruluşları ile iletişime geçilerek denetim günü alınır. Sonrasında ise belgelendirme kuruluşundan bağımsız ekipler gelerek hazırlanmış ve uygulamaları yapılmış olan firmaya denetim gerçekleştirmektedir.

 

ISO 22000 Belgesi