ISO belgesi almak için, öncelikle faaliyet gösterilen sektörde, hangi iso belgelerine sahip olmak gerektiğine bakmak lazım. Akabinde gerekli hazırlıkların tamam olması sonrasında, herhangi bir akreditasyon kurumundan akredite edilmiş olan bir belgelendirme firmasına, başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru süreci, sadece 1 başvuru formu ve 4 adet işletme kuruluş evrakları (İmza sirküsü, vergi levhası, faaliyet belgesi ve resmi gazete) ile yapılabilmektedir.

Akreditasyon ve akredite kelimeleri için bakınız.

Akreditasyon seçeneği dünya genelinde iki farklı şekilde olup, ülkemiz için bunlardan birisi Türk-Ak akreditasyonu diğer ise yabancı akreditasyon (diğer ülkelerin akreditasyonlarına verilen genel isim) seçeneğidir. Her iki durumda da uluslararası geçerlilik mevcuttur.

Alınacak iso belgesine karar verip, gerekli başvuru işlemlerinin başlatılması ile denetim, raporlama ve belge basım süreci başlatılmış olacaktır. Denetimler bağımsızlık ilkesince ve örneklem metodu ile gerçekleşecek olup, denetim sonrasında denetimin uygun olması ile birlikte, belgelendirme kuruluşu ilgili iso belgesini / iso sertifikasını müşteri kuruluşa verebilecektir.

ISO belgesi veren her belgelendirme firmasının, sizin faaliyet gösterdiğiniz iş alanında / sektöründe belge vermeye yetkisi olmayabilir. Çünkü her sektör için belirlenmiş olan bir EA kodu ve NACE kodu mevcuttur. Bu sebeple iso belgesi nereden alınır sorusunun yanı sıra, sizin faaliyet göstermiş olduğunuz sektöre ait olarak iso belgesi veren belgelendirme firması bulmanızda gerekmektedir. Bunun için öncelikle belge alacağınız kuruluşun, sizin faaliyet gösterdiğiniz alanda ilgili EA, NACE kodu var mı yok mu onu öğrenmelisiniz. Ya da tüm bunları bizlere bırakabilir ve sizin adınıza tüm işlemleri yapmamızı sağlayabilirsiniz. Toem Kalite olarak bizler, müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru tespit etmek, gerekli olduğu ölçüde ve gerekli olan iso belgelerini almalarını sağlamak için, uzman kadromuz ile en hızlı ve ekonomik hizmeti sunmak için yanınızdayız.

Uzun ve zahmetli bir işmiş gibi gözükse de, iso belgesi almak sanıldığının aksine oldukça kolay bir süreçtir. Sürecin içerisinde yapılacak işlemlerin çok büyük bir kısmı tarafımızca yapılacaktır. Sizde doğru ve uygun koşullarda, uluslararası geçerliliğe sahip iso belgesi almak istiyorsanız, Toem Kalite ile irtibata geçebilirsiniz.

 

iso 22000 belgesi nereden alınır