Kosgeb iso belgelendirme destekleriKosgeb iso belgelendirme desteklerini Ülkemizde, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacı ile kurulmuş olan Kosgeb, bir çok farklı konuda hibe ve destek programları uygulamaktadır. Bunlardan bir tanesi de iso belgelerine kosgeb desteğidir. Kosgeb, Türkak’lı iso kalite belgelerine destek verirken aşağıdaki şekilde bir süreç işletilmelidir.

Öncelikle, işletmenin kosgeb veri tabanında kaydı olması gerekmektedir. Küçük ve orta ölçekli işletme olarak sınıflandırılma son olarak 24.06.2018 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile 125 Milyon TL’ nin altında net satış hasılatı veya mali bilançoya sahip işletmeler olarak düzenlenmiştir. Kosgeb veri tabanına kaydı olan ve yıllık cirosu 125 Milyon TL’ yi aşmayan kobiler, iso kalite belgesi almaya karar verdiklerinde, öncelikle kosgeb işletme geliştirme destek programından başvuru yapmalıdır. Bu başvuruya gelecek onay sonrasında bizleri arayarak, işlemlerinizi başlatabilir ve kosgeb desteği ile iso belgesi alabilirsiniz. Ancak burada önemli olan nokta, önce sertifikaları alıp sonra kosgeb’ e başvurmanız durumunda bu destekten yararlanamayacak olmanızdır.

Kosgeb Destekleri

Kosgeb’ in iso belgelerine desteği, sertifika başı maksimum 2.500 TL şeklindedir. Ancak burada bilinmesi gereken nokta, her sertifika için üst limit olan bu rakamın daha aşağı da inebileceği gerçeğidir. Diğer bir önemli nokta ise her sertifika için sadece bir kez destek hakkı olduğudur.

Konuyu örnek ile açıklamak gerekir ise; ISO 9001 belgesini kosgeb desteği ile almak isteyen bir işletmenin, iso 9001 belgesi için belgelendirme firmasına ödeyeceği ücret 6.000 TL + KDV olsun. Kosgeb’ den alacağı destek 2.500 TL olacaktır. Diğer bir örnekte ise iso 9001 belgesi için belgelendirme firmasına ödeyeceği ücret 4.000 TL + KDV olsun. Kosgeb’ den alacağı destek, hesaplama tablosunda ki ek maddeye girecek olup, kriter olarak %60 kriteri devreye girecektir ve alınacak destek miktarı 2.400 TL olacaktır. Görüldüğü gibi %60 kriteri de olsa alınacak maksimum ücret 2.500 TL’ nin üzerine çıkmayacaktır.

Kosgeb’ in iso belgelerine verdiği desteklerin kapsamını özetle tekrar edecek olursak, sadece Türkak Akrediteli iso belgeleri için verildiğini ve iso 9001, iso 14001, iso 45001, iso 27001, iso 22000, iso 50001 belgeleri için verildiğini belirtmek gerekir.

Kosgeb destekli iso belgesi almanın, süreci uzatan bir işlem olmadığını, destek unsurundan yararlanmak için evrak karmaşası olmayacağını da belirtmek gerekir. Bu işlemler iki veya üç gün içerisinde onaylanacak olup, tüm işlemler online olarak yapılabiliyor ve toplamda sadece 5 veya 10 dakika kadar sürüyor.

Sizde, hızlı, ekonomik ve uluslararası kriterlere uygun şartlarda hizmet alarak, Kosgeb destekli iso belgesi almak istiyorsanız Toem Kalite ile iletişime geçebilirsiniz.