ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir ve Nereden Alınır?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi almak için ilk önce ISO 9001 standardının maddelerinin işletmenizde var olduğunu gösteren çalışmaları dökümantasyonu kurarak uygulanmalıdır. Sonrasında Akredite bir kuruluş belirleyerek ISO 9001 Belgelendirme başvurusunda bulunmalı ve bu belgelendirme denetimi sonucu oluşacak ISO 9001 sisteminde görülen hataları giderilmelidir ve TURKAK tarafından akredite edilmiş belgelendirme kuruluşlarını da tercih etmektedirler.

ISO 9001 Belgeis 5 Aşamada alınmaktadır.

1 ) ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi üst yönetim tarafından ihtiyacın belirlenmesi ve kuruluşun ISO 9001 Çalışmaları için yapılacak olan her türlü maddi ve manevi alt yapıyı hazırlayacağını taahhüt etmesidir.

2) ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardının 10 maddelik dokumantasyon yapısının kuruluş içerisinde domümante edilmesi sürecidir. Bu süreci eğer kuruluşta standarda hakim çalışanlar var ise kendileri gerçekleştirir veya ISO 9001 Danışmanlık hizmeti veren kurumlardan bu konuda danışmanlık hizmeti alınması gerekir.

3) Bu sürçte sistemin sürekli iyileştirmesi modeli gereği sistemde aksayan yönler düzeltici ve önleyici faaliyetler ile gerçekleştirilmektedir.

4) Akteditasyon örgütü belirlemek gerekir. TURKAK milli akreditasyon kurumumuzdur. Bunun dışında UKAS , DASK , ANSİ , İAS v.b diğer ülkelerin akreditasyon örgütleri tarafından akredite edilmiş veya bu akredite kuruluşlardan temsilcilik almış ISO 9001 Belgesi belgelendirme kuruluşları bulunmaktadır.

5) Tam bağımsız ve tarafsız olarak yapılan ISO 9001 denetimi sonucu kuruluşun uygulamalarında uygunsuzluklar var ise tespit edilir ve bu tespit sonucu tekrar denetim gereksinimi yok ise belgelendirme kuruluşuna uygunsuzlukların giderildiğine dair deliller gönderilir ve neticesinde Akredite olarak ISO 9001 Belgesi düzenlenir. Kuruluş böyle ISO 9001 Belgesi sahibi olmuş olur.

Bu yazı için yorumlar kapalı.