ISO 10002 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi aslında iso 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile uyumlu bir standarttır. Uyumlu olmasının verdiği avantaj ise sistemin kolay bir şekilde entegre edilebilmesi ve firmanın etkinliğinin sağlanabilmesidir. Bilindiği gibi tüm Yönetim sistemlerinde bulunan ana özellik sürekli iyileştirme ve geliştirmedir. Aynı yöntem iso 10002 içinde geçerlidir. Bu sayede müşteri şikayetleri değerlendirilir ve çözüme kavuşturulduktan sonra işletmenin kendinde olan eksiklikleri görmesi ve bu eksikliklerin önüne geçmesinin daha kolay olacağı kesinleşmiştir. Şikayet aslında bir memnuniyetsizlik ifadesidir. Müşteriler, aldıkları ürün veya hizmet ile ilgili olarak bir sorunu dile getirmişlerdir ve firmanın bu konuda bir çözüm üretmesini beklemektedir. Bu nedenle Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, başarılı işletmeler açısından, müşterilerin ihtiyaçlarını yönetmek ve kendi markalarını korumak için son derece önemlidir. ISO 10002 standardı, firmaların, müşteri şikayetlerini ele alabilmeleri, bu şikayetleri tanımlamaları, anlamaları ve yönetmelerine yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır.
Bu şekilde bir çok yararı bulunan iso 10002 müşteri memnuniyeti yönetim sistemini almak, tüm kuruluşların isteyeceği bir şeydir.

ISO 10002, 2 aşama sonucunda alınabilir. İlk aşamada Hedef Kalite Danışmanlık gibi eğitim ve danışmanlık firmalarından hizmet alınarak müşteri memnuniyeti yönetim sistemi için gerekli olan dokümantasyon altyapısı oluşturulur. Standardın istemiş olduğu maddeler tek tek uygulanır hale getirildikten sonra etkin bir şekilde uygulandığı sistemin kurulması sağlanır. İkinci aşamada ise ISO 10002 Belgelendirme Kuruluşları vasıtasıyla işletmenin denetlenmesi sağlanmakta olup iso 10002 belgesi alınmasına yardımcı olunur.

Firmamızdan; iso 10002:2004 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi ile ilgili bir danışmanlık hizmeti almak istendiğinde uzman satış personelimiz tarafından telefon ile yada mail yoluyla irtibata geçilerek HEDEF KALİTE den almak istediği hizmet konusunda karşılıklı teyitleşilir. Gerekli onaylar karşılıklı alındıktan sonra istenen iso 10002:2004 belgesi ile ilgili yada bu standartlara bağlı istenilen eğitim ile alakalı ilgili teklif gönderilir. Çoğu zaman satış görüşmeleri, anlaşmalar ve bilgilendirmeler telefon ile mail yoluyla gerçekleştirilmektedir. Eğer müşterimiz tarafından yüz yüze toplantı ve görüşme talebi oluyor ise İSTANBUL daki ISO 10002 Danışmanlığı görüşme taleplerine olumlu cevap veriyoruz ve karşılıklı mutabakat ile belirlenen tarihlerde bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Ayrıca İstanbul dışındaki tüm işletmelerden gelen bilgilendirme, satış veya eğitim toplantı talepleri için Uzmanlarımızın yol ve konaklama ücretleri hizmeti talep eden kuruluşa iletilip anlaşma sağlanıyorsa, satış, eğitim veya bilgilendirme toplantıları gerçekleştirebiliyoruz.

Fiyatlandırma talepleri için iletişime geçen müşterimiz ne istediğine dair gerekli bilgileri istemekteyiz.
İrtibata geçen müşterilerimiz ile;

Kuruluşun unvanı, açık adresi, telefonu, e-posta adresi, müşteri memnuniyet politikası, değerlendirme yapılan dokümanlar, yıllık eğitim planları, yasal mevzuat şartlarında uyulması gereken kurallar, yapılan hizmetlerin neler olduğu, çalışan sayısı gibi bilgileri
ISO 10002 belgesi mi alacağı,
Mevcut olarak bulunan iso 10002 2004 müşteri memnuniyeti yönetim sisteminde iyileştirme, eğitim veya iso 10002 için geliştirmeler mi istediği,
İstenmiş olan hizmet sürecinde süre kısıtlaması var mı, personeller müşteri memnuniyeti konusunda bilinçli mi,

gibi bazı sorular sorulduktan sonra ön hazırlık kısmı tamamlanır. Hedef Kalite Danışmanlık ekipleri tarafından telefonda kısaca genel bilgilendirme yapılır. Elde edilen bilgiler sonrasında fiyat teklifi hazırlanır. Hazırlanan fiyat teklifi; verilecek hizmeti, ne kadar süreceğini, elde edilen bilgilere göre adam/gün danışmanlık ve eğitim hizmetini kapsamaktadır. ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi belgesi ile ilgili genel taslak bir iş programı müşteriye sunulur. Müşteri tarafından fiyat teklifi kabul edilirse sonraki aşama sözleşme aşamasıdır. Tüm yönetim sistemi belgelendirmeleri kanunen 3 yıl yapılmaktadır. Hazırlanan sözleşme müşteri tarafından imzalanır. Müşterimize iso 10002 2004 Belgesinin alınmasını sağlayacak 1 kişi veya işletmenin çalışan, sektör vb. gibi durumuna göre bir kişiden fazla danışman planlama müdürü tarafından atanmaktadır. Planlama müdürü tarafından görevlendirilmiş olan danışman veya eğitmenler müşteri ile irtibata geçer. Gerekli analiz yapıldıktan sonra hizmetin kapsamına uygun karşılıklı mutabakata varılır. ISO 10002 belgelendirme sistemine ait zorunlu prosedürler, prosesler oluşturulur ve iş programı hazırlanarak müşteriye onaylatılır. İş Programına uyara öncelikle müşteriye iso 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi eğitimleri verilir. Eğitimlerden sonra ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sisteminin Dokümantasyon hazırlama aşamasına geçilir. Çalışmalarda Kalite Yönetim Ekibine görev dağılımı yapılarak hangi dokümanı hangi prosedürü hazırlaması gerektiği anlatılmaktadır. Örnekleme yöntemi ile çalışmaların yapılması sağlanmaktadır. Kalite Yönetim Ekibinin dışında kurumda görevli danışman ve eğitmenimiz de dokümantasyon hazırlama çalışmaları içerisinde yer almaktadır. Elde edilen ve oluşturulan tüm kayıtlar iso 10002 dokümantasyon sistemine göre firmada ki çalışanlara anlatılarak kendileri tarafından yapılması sağlanmaktadır. Tüm kayıtlar oluşturulup uygulamaları yapıldıktan sonra Belgelendirme Kuruluşları ile iletişime geçilerek denetim günü alınır. Sonrasında ise belgelendirme kuruluşundan bağımsız ekipler gelerek hazırlanmış ve uygulamaları yapılmış olan firmaya denetim gerçekleştirmektedir.