OHSAS 18001 Belgesi Ücreti Nedir? Ne kadar fiyata alınabilir?

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi danışmanlık hizmetler için Hedef Kalite danışmanlık olarak çalışmalar yapmaktayız. Fiyatlandırma aşamaları işletmenizde olan standart uygulamalar ve eklenecek uygulamalar kapsamına göre farklılık gösterebilmektedir. Danışmanlık yapıldığında yönetim temsilcisinin sorumluğunun eğitimi, işçilerin eğitimi ve yönetimin eğitimleri gibi faktörler planlanmaktadır.
Gerekli dokümantasyon altyapısının oluşturulması için çalışmalar yapılır ve oluşturulan dokümantasyon için gerekli dağıtım kriterleri belirlenir.

OHSAS 18001 Danışmanlığı için net bir fiyat belirleyemeyiz fakat size örnek teşkil etmesi açısından bir kaç detay paylaşmak isteriz.
Standart dokümantasyon hazırlığı ve danışmanlık ücreti için 600 TL bir fiyat belirlemiş varsayalım. Eğer buna kurulum, dağıtım ve yönetim temsilcisinin bilgilendirilmesi gibi sistematiksel faaliyetleri eklerseniz adam/gün sayısına müteakip fiyat 1000-1200 tl gibi olacaktır. Eğer dokümanları hazırlanmış, eğitimleri tamamlanmış, dağıtımları yapılmış, uygulamaları gerçekleştirilmiş yani hazır kurulu bir sistem isterseniz bu fiyat 2000-2500 tl civarı olabilmektedir.
Tabi ki yazdığımız fiyatlar sadece örneklendirme usulüdür. İşletmenizde çalışan sayısı, eğitim alabilecek kişi sayısı, uygulama prosesleri, dokümantasyon yapısı, sektörünüz vb. gibi bir çok faktör üzerinde keşif ve planlama yapılarak fiyat artabilir yada azalabilmektedir.

OHSAS 18001 Danışmanlık hizmetinin maliyeti bir çok etkenden dolayı farklılık gösterebilir. Bunlar; danışmanlık hizmetinin firmaya uygulandığında ne kadar süreceği firmanın faaliyet sürdürdüğü sektör, kaç kişi çalıştığı, uygulayacağı ohsas 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sisteminden tam olarak beklentisi, yer mekan durumu vb. gibi çeşitli faktörlerdir. Tüm soruların netleşmesi sonucu bir fiyat teklifi oluşturulmaktadır. İSG şartlarına göre kuruluşun işleyişine uyumu, lokasyon faktörleri, belirlenen adam/gün sayısının aşılabilecek olması vb. gibi nedenlere göre fiyatlandırma değişkenlik gösterecektir.

Belgelendirme hizmetleri 3 yıl olarak yapılmaktadır. Sistem işlemesinden belirli bir süre geçtikten sonra ilk yapılan ohsas 18001 belgelendirme denetimi sonucunda uygun bulunan işletmelere belge/sertifika gönderilir. Daha sonra ikinci yılda ohsas 18001 belgelendirme 1. gözetim denetimi yapılarak devamlılığı kontrol edilir. Tekrar uygun bulunması durumunda ikinci yıl için olan belge/sertifika firmaya yenilenerek gönderilir. Son olarak üçüncü yıl tekrar ohsas 18001 belgelendirme 2. gözetim denetimi yapılarak süreklilik aşaması incelenir. Burada da uygun bulunan işletmelere yeniden belge/sertifika gönderilerek ohsas 18001 belgesi yenilenmektedir. Bu 3 yılın sonunda müşteri ile tekrar sözleşme yapılarak 3 yıl daha geçerli aynı işlemlere tabii olmaktadır. Yapılan işlemler bu şekilde devam eder.