iso-37001-LogoISO 37001 belgesi, yolsuzluk ve rüşvet karşıtı mücadeleye yönelik oluşturulmuş olan uluslararası bir standarttır. Rüşvet ve yolsuzluk gibi durumların mümkün olduğunca ortadan kaldırılması için mücadele edilmesini baz alır. Bunu kültür haline getirmek isteyen tüm işletmelerde gerekli standart yapısını oluşturmayı hedefler. ISO 37001, Dünya üzerinde nerede olursa olsun yolsuzlukla mücadele süreçleri için değerlendirmeleri ve performans süreçlerini ele alır. Tüm bu değerlendirmeler diğer standartlarda da olduğu gibi fakat büyük oranla risk tabanlı olarak işlenmektedir.

ISO 37001 Yolsuzlukla mücadele Yönetim Sistemi, UNCAC adıyla bilinen (United Nations Convention Against Corruption) Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi, EACC adıyla bilinen (European Anti-Corruption Conventions) Avrupa Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmeleri, (FCPA) ABD Rüşvetin Önlenmesi ve Yabancı Ülkelerde Yolsuzluk Uygulamaları Kanunu ve İngiltere Rüşvet Yasası gibi uyum yasaları ile aynı protokolü uygulayarak tüm dünyada tanınan ve küresel mücadeleyi güçlendiren evrensel bir standarttır.

Bu standardın diğerlerinden farkı birçok iş adamı tarafından tamamen iş dünyası için oluşturulmuş olmasıdır. Yaklaşık 30 kadar ülkeden 50 den fazla profesyonelin iki yılı aşan çalışmaları sonucunda ISO 37001 standardı meydana getirilmiştir. Bu inanılmaz düzenle oluşturulan standart için “İş dünyası tarafından, iş dünyası ve her büyüklükteki şirket için hazırlanmış bir Standart”. diye tanım yapılmıştır. İşte bu sebeple ISO 37001 belgesi kuruluşa özel operasyonel rehberlik sağlayıcı ve prestij kazandırıcı bir standart olmuştur. oluşturulmuş olan bu standardı iso.org sitesinden orjinal haliyle inceleyebilirsiniz.

ISO 37001 Belgesi 'ne sahip olan bir işletme, her zaman her türlü rüşvet girişimine karşı alınan bir önlem olduğunu ve hiçbir şekilde kuruma yada kuruluşlara taviz vermeyeceklerini ispatlamışlardır. Tam bu noktada kurumsal yapının sürdürülebilir olduğu ve sosyal sorumluluk için gerekli adımların belgeye sahip olan firma tarafından atıldığı gösterilmektedir. Tüm bunlar kuruluşunuzun prestij olarak daima bir adım önde olmasını sağlamaktadır.

ISO Belgesi Fiyatı almak için buraya tıklayarak Fiyat Teklif - Talep formunu doldurabilirsiniz.

ISO 37001 Belgesi 'nin Faydaları ve Yararları Nelerdir?

Günden güne yolsuzluk ve rüşvet vakaları artmaya ve yayılmaya devam ediyor. Her ne kadar bunun için gerekli önlemler alınsa da bazı durumların önüne geçilmesi zor olabilir ve buda kuruluşlar için büyük kayıplara yol açabilir. Düşündüğümüzde bir kuruluş için rüşvet veya yolsuzluk yapıldığına dair iddia bile ortaya atılsa bunun ciddi maliyetlere yol açacağı aşikardır. İşte ISO 37001 belgesi tam burada müşteri güvenini sağlayabilmek için bir yapı oluşturmanızı sağlamaktadır. Ortaya atılan iddiaya karşı deliller ile böyle bir şey olmadığını ve Yolsuzlukla mücadeleye karşı iso 37001 sisteminin uygulandığını göstererek tam tersi bir izlenim oluşturabilirsiniz. Bu sayede prestijiniz her zamankinden daha fazla olacaktır.

ISO 37001 belgesi ile kuruluşunuza sağlayabileceğiniz faydalar şu şekilde özetlenebilir.

  • Standart tedbirlerinin uygulamasını sağlayarak yasadışı eylem yapılmasının önüne geçer. Kişinin verilen görevi kötüye kullanma riskini azaltarak markaya olan itibarın zarar görmemesini sağlar. Karşı tarafa güven duygusu aşılar.
  • Sistemin kurulduğu ülkenin yasa ve kanunlarının ihlal edilmesi ve kuruluş itibarının zedelenmesine yönelik riskleri minimum seviyeye çekerek marka imajının güçlenmesine katkıda bulunur.
  • Mevcut durum analizleri belgelendirme ve uygulama aşamalarına rehberlik ederek, sürece kolay uyum sağlamayı amaçlar.
  • ISO 37001 yolsuzlukla mücadele standardı Annex SL yapısında oluşturulmuştur. Bu sebeple diğer tüm standartlarla aynı yapıyı paylaşır. Mevcutta bulunan tüm standartlarla entegre edilebilir.
  • Standardı etkin olarak uygulama başlayan kuruluşların; yöneticiler, tedarikçiler, çözüm ortakları, personeller ve tüm menfaatçilere suiistimal şansı bırakmazlar.
  • Rüşvetten ve yolsuzluktan oluşabilecek tüm kayıpların önüne geçilmesini sağlar.
  • ISO 37001 belgesinin olduğu ve uygulandığı kuruluşlarda herhangi bir cezai soruşturmada gerekli önlemlerin alındığına dair kanıt niteliği taşımaktadır.
  • Belge sayesinde tüm paydaşlar nezdinde kurumsal prestij korunur; çalışan motivasyonu, müşteri memnuniyeti artar ve yeni yatırımların önü açılır.
  • Tüm ticari işlemlerde belirsizliğin ortadan kalkması ve çıkar çatışmalarının önüne geçilmesi sağlanır.

ISO 37001 Belgesini Kimler Almalıdır?

ISO 37001 Belgesi tüm kuruluşlara uygulanabilir yapıda oluşturulmuştur. Herhangi bir sektöre veya firma potansiyeline göre ayırt edilmemektedir. Gerekli olan yasal ve mevzuat uyum yasasına göre oluşturulmuş olması sebebiyle kuruluş faaliyetlerine adapte edilebilir. Bu bağlamda yolsuzlukla mücadele kriterlerinin kuruluş faaliyetlerine, yapılan işin karmaşıklığına ve şirket potansiyeline göre doğru orantıda olması gerekir. Yolsuzlukla mücadele yönetim sisteminin uygulandığı firmalarda rüşvet ve yolsuzlukların riskleri belirlenir ve firma özelinde oluşturulur.

ISO 37001 kamu kuruluşları, tüm özel sektörler veya kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için uygulanabilmektedir. Kuruluşun büyüklüğüne ve niteliğine ve karşı karşıya olduğu rüşvet riskine göre uyarlanabilen esnek bir araçtır.

 

ISO 37001 Belgesi Süreci Nasıl İşler?

Günümüzde tüm kuruluşlar imajlarını korumak veya tazelemek için faaliyetlerini şeffaf şekilde yürütmeye gayret göstermektedir. Bu gayret elbette bir sertifika ile taçlandırılarak prestij elde edilmesi sağlanabilir. Şeffaflık ile birlikte faaliyetler yürütülürken hiçbir suistimal riski göze alınamaz. firma sahipleri, yatırımcıları, iş ve çözüm ortakları ve personellerin tamamı oluşabilecek suistimalin önüne geçmek için her şekilde çabalamaktadır. Firma sahiplerininde bu çabanın gösterildiğinden emin olmaları gerekir. ISO 37001 sertifikasının 3.taraf bir kuruluş vasıtasıyla denetlenerek belgelendirilmesi bu emin olma adımına olanak tanımaktadır.

Bu standardın gerekirse dışarıdan profesyonellere veya danışmanlık firmalarıyla çalışıp uygulamaya alınması ve denetlenmesi ile belgelendirme süreci tamamlanır. Başarılı şekilde yapılan denetim sonucunda elde edilen iso 37001 belgesi ile “Doğrulanmış Yolsuzluk Karşıtı Yönetim” (Verified Anti-Bribery Management) adlı GC-Mark etiketini kullanma hakkını elde edebilirsiniz. Bu etiketi iletişim amacıyla kullanabilirsiniz.

ISO 37001 Yolsuzlukla Mücadele Yönetim Sistemi Danışmanlık Hizmeti

ISO 37001 Belgesi almak isteyen kuruluşlar için Toem Kalite olarak hizmet vermekteyiz. İlgili standart gerekliliklerinin uygulanması, prosedür, proses, talimat, planlar ve formların oluşturulması, takip edilmesi ve sürekli iyileştirilmesi gibi danışmanlık faaliyetlerini sizin adınıza gerçekleştirebiliriz. Ayrıca iso 37001 belgesi için hizmet verilen kuruluşlara bu standartta iç tetkik eğitimleri, yıl içinde yapılacak uygulamaların eğitimleri, temel ve dokümantasyon eğitimleri de verilmektedir.

Yapılan tüm bu danışmanlık hizmetlerine belgelendirme süreci , denetim planlaması ve denetimin gerçekleştirilmesi de eklenerek komple hizmeti almanızda sizlere yardımcı olmaktayız. Bizlere buraya tıklayarak ulaşabilir veya sayfanın üstünde bulunan fiyat teklif formunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

ISO 37001 Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 37001 belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı için tıklayınız.

ISO 37001 Standart Maddeleri, Anlamı, Açılımı Nedir?

ISO 37001 standart maddeleri nelerdir? ISO belgesi ne anlama gelir? Açılımı nedir?

ISO 37001 Belgesi Fiyatı Nedir?

ISO 37001 belgesi fiyatı nedir? iso 37001 sertifikası ne kadar süre geçerlidir?

ISO 50001 Belgesinin Faydaları Nelerdir?

ISO 50001 belgesi ne gibi yararlar sağlar? İşletmenizde faydaları nelerdir?