ce işareti boyutları
ce belgesi nasıl alınır

CE belgesi nasıl alınır sorusu CE belgesine sahip olmak isteyen kişilerin sorduğu bir sorudur. CE işareti; Avrupa’da dolaşıma giren ve girmeye hazırlanan hemen her üründe karşılaşılan TSE benzeri bir damgadır. İşletmeler ve kişiler tarafından çok büyük önem gösterilen bu belgenin ne olduğu ile ilgili şunlar söylenebilir. Avrupa Birliği standartları çerçevesinde oluşturulan dolaşım alanına giren ürünlerde çevre, sağlık ve güvenlik konularında gerekli testlerin - denetimlerin gerçekleştirildiğini gösteren işarete CE denir.

CE işareti, CE işareti koymak isteyen şirketlerin ürünlerinin ülkelerinde serbestçe dolaşmasını sağlar. Ama şirketlerin ürünlerinin CE işaretini onaylaması için riskine göre onaylaması gerekir. Riski düşük ürünler üretici firma tarafından onaylanırken, yüksek riskli ürünlerde ise Avrupa Birliği tarafından onaylanmaktadır.

Üreticilerin uluslararası standartlara uygun üretim yaptığını ve ürünlerinin kaliteli olduğunu gösteren bir damga olma özelliği taşıyan CE; hesap verebilirlik ve şeffaflık açısından büyük önem taşır. Peki, bu çok önemli damgayı ürünleri üzerinde bulundurmaya hak kazanan işletmeler nasıl seçilir? Daha açık bir ifade ile CE nasıl alınır?

 

CE Belgesi Nasıl Alınır?

Fransızcada Conformite European yani Avrupa Uygunluğu anlamına gelen CE belgesi almak için öncelikle başvuru yapılması gerekir. Akredite olmuş kuruluşların gerekli inceleme ve testleri gerçekleştirdikten sonra verdiği CE; Avrupa’da dolaşıma girecek ürünlerin herhangi bir sorun ile karşılaşmadan ülkeler arasında hareketliliğini ifade eder.

CE alma sürecinde başvuru esas olsa da test ve denetimlerin ürün özelliklerine göre değişen sürelerde tamamlanması CE’nin alınmasında farklı uygulamalar ortaya konmasına neden olabilmektedir. Test ve denetimleri kısa süren ürünlerle çok uzun süren ürünlerin CE alma süreçlerinin farklı olacağı bu noktada ifade edilmelidir. Özellikle akredite olmuş kurumun tecrübe ve deneyimi CE belgesi alırken sizi bir adım öne taşır!

 

CE Belgesinin Faydaları

CE belgesinin sunduğu pek çok fayda vardır. Söz konusu faydaları aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

 • CE işareti söz konusu ürünün Avrupa Birliği ülkelerinde serbest bir şekilde dolaşmasını ve pazarlanmasını sağlayan bir işarettir.
 • Ulusal ve uluslararası düzeyde ürünlerini satmak isteyen bir firmaların eşit standartlarda bu işareti bulundurması gerekmektedir.
 • CE işareti ürünler için adeta bir pasaport görevi görmektedir.
 • CE işareti ürünlerin garanti belgesi değildir. sadece ürünlerin Avrupa Birliği pazarında serbest bir şekilde dolaşmasını sağlar.
 • CE işareti, ürün kalitesinin başladığı seviyeye ifade etmektedir.
 • CE işareti, söz konusu seviyenin altında kalan mamullerin emniyetsiz bir şekilde nitelendirilmesini ve piyasaya arz edilmesini sağlar.
 • CE işareti Avrupa Birliği ülkelerinde ki normalar ile ortaya konmaktadır. Bu nedenle CE işareti olan ürünlerin geri çevrilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

CE işareti, Avrupa Birliği’nin yeni yaklaşım direktiflerine uygunluğunu ifade etmektedir.

 

Toem Kalite ile CE Belgesi Alma Süreci

CE belgesi almak ve ürünlerinizin dünyanın en önemli pazarlarında serbestçe dolaşmasına imkan tanımak için Toem Kalite’ye başvurabilirsiniz. Onaylanmış Kuruluşlar ile yapılan anlaşmalar ve uygun fiyatlar dahilinde Toem Kalite; ürünlerinizin CE damgasına sahip olabilmesi adına gerekli bütün işlemlerin yapılmasına aracılık eder.

CE belgesi alanında elde ettiğimiz tecrübe ve uzman personelimizin bilgi birikimi sayesinde CE taleplerinize en doğru ve kaliteli çözümleri getiriyoruz. Sürecin olabildiğince kısa olmasında rol oynarken sadece süreci değil katlanmanız gereken maliyetleri de ciddi manada düşürmeye çalışıyoruz. Toem Kalite ile iletişime geçerek CE almak için ilk ve sağlam adımı atabilirsiniz.

 

ce işareti belgelendirmesi
ce belgesi nasıl alınır sorusu

CE Uygunluk Beyanı Başvuru Formu

  CE Belgesi İstek - Talep Formu
  1. EvetHayır
  2. EvetHayır

  İstemiş olduğumuz bilgiler, size dönüş yapıldığı zaman daha detaylı bilgi verebilmek adınadır. Girdiğiniz bilgiler eşliğinde fiyatlandırma belirlenerek uzman ekip arkadaşlarımızca aranacaksınız.