ISO 27001 Belgesi Ne Gibi Yararlar Sağlar?

İşletmenize ISO 27001 Belgesi almak için öncelikle Hedef Kalite Danışmanlık gibi ISO 27001 danışmanlık firmasından hizmet almanız iso 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardının şartlarını uygun bir çerçevede yerine getirmek, sistemi hızlı kurmak ve iso 27001 standart gereklerini uyarlamak için gereklidir.
Diğer standartlar da dahil olmak üzere iso 27001 standardında da danışmanlık alınması zorunlu değildir. Lakin ISO 27001 2013 standardını kurmak ve uygulamak gözüktüğü kadar kolay olmayabilir. Bu sebeple eğer standardın anlamadığınız bir yeri olup ta yanlış sistem kurmaktansa profesyonel konuda hizmet verebilecek bir danışmanlık firması ile standartı kurmanız çok yararlı olacaktır.

Bilgi güvenlik sistemi ile ilgili olarak risk tanımlamalarını yapmanız, yaptığınız tanımlamaları yönetmeniz ve sistemin etkinliğini sürekli olarak değerlendirmeniz gerekir. Teknoloji hızla değiştiği için her an yeni tehditler veya yeni güncellemeler ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bilgi güvenliğini sağlamak önemlidir. Riski yönetmek için yerine getirdiğiniz kontrollerin etkinliğini sürekli olarak değerlendirmeniz gerekmektedir. İşletmeniz bu şekilde iso 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemine bağlı olarak kurulacaktır.

ISO 27001 2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kurulu bir yapı olmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kuruluş hangi bilgi varlıklarının olduğunu, neleri gizli tutması neleri paydaşlarına açması gerektiği değerinin farkına varır.
  • Sistemsel olarak kurmuş olduğu ara kontroller sayesinde koruma metodlarını belirler ve uygulayarak korur.
  • Uzun yıllar boyunca işini garanti eder. Ayrıca bir felaket halinde, işe devam etme yeterliliğine sahip olur.
  • Öncelikle müşteri ve tedarikçileri ile birlikte tüm bilgilerin korunacağından ilgili tarafların güvenini kazanır.
  • Bilgiyi birçok ülke tarafından kabul görmüş olan iso 27001 standart sistemi vasıtasıyla korur, işi tesadüfe bırakmaz.
  • Kurulan sistem sayesinde müşterileri rakiplerine göre daha iyi değerlendirilir.
  • Çalışanların motivasyonunu arttırır.
  • Yüksek prestij sağlar.