ISO 10002 Belgesi Firmalara Ne Gibi Yararlar Sağlar?

Her kuruluş kendi müşterisini uzun yıllar elinde bulundurmayı ve her geçen gün o müşteriyle daha çok iş yapmayı ister. ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim sistemi bu tarz yaklaşım ve konular için önemli gelişmeler yapmış ve tüm işletmelerin iso 10002 standardına yönelmelerini sağlamıştır. Her müşteri satın almış olduğu bir hizmet veya üründe herhangi bir sorun bulursa, bunu memnuniyetsizlik olarak şikayet birimine aktarır. İşte bu esnada ise kuruluşlar kendi itibarlarına zarar gelmemesi için en kısa sürede oluşan şikayetin çözümü için gerekli gayreti göstermektedir. Çünkü oluşan şikayetin giderilememesi aynı zamanda müşteriyi kaybetmek ve o kaybedilen müşterinin çevresine firmanız hakkında kötü yorumlar bırakılmasına sebep olabilir. Bu nedenle kuruluşların sanılandan daha fazla Müşteri memnuniyetine önem vermesi gerekmektedir.
Müşteri=Kazanç - Kazanç=Müşteri

Birçok ülke tarafından fikir birliği ile oluşturulmuş olan iso 10002 standartı müşteri memnuniyeti ve müşteri bağlılığına katkı sağlamakta olup bu sayede işletmelerin iş akışlarını güçlendirmelerini hedeflemektedir. Bu standart sayesinde müşteri şikayetleri sonucunda işletmeler kendi hatalarını veya eksiklerini fark ederek gelişim sürecini hızlandırabilir ve ileride böyle bir sorun yaşanmamasını sağlayabilirler. Günümüz şartlarında müşteriyi firmaya bağlı olarak tutmak gerçekten zor bir hal aldı. Dolayısıyla her kuruluş müşterisini elinde tutmak için rekabet etmektedir.

ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Belgesine sahip olan işletmelerin;
Müşterilerin firmaya bağlılığını ölçülebilir kıldıkları, Mevcut müşterileri elde tutma potansiyelini yükselttiği, İşletmenin itibarı ve marka değerinin yükseldiği, Müşteri memnuniyeti analizleri yaparak bu konudaki hassasiyetlerini arttırdığı, oluşan şikayetlerin sonucunda firmasında bulunan eksikleri düzeltebildiği ve müşteriler için fırsatlar oluşturduğu kanıtlanmıştır.