ISO 10002 belgesinin faydaları konusuna şu şekilde başlamak isteriz. Her kuruluş kendi müşterisini uzun yıllar elinde bulundurmayı ve her geçen gün o müşteriyle daha çok iş yapmayı ister. ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim sistemi bu tarz yaklaşım ve konular için önemli gelişmeler yapmış ve tüm işletmelerin iso 10002 standardına yönelmelerini sağlamıştır. Her müşteri satın almış olduğu bir hizmet veya üründe herhangi bir sorun bulursa, bunu memnuniyetsizlik olarak şikayet birimine aktarır. İşte bu esnada ise kuruluşlar kendi itibarlarına zarar gelmemesi için en kısa sürede oluşan şikayetin çözümü için gerekli gayreti göstermektedir. Çünkü oluşan şikayetin giderilememesi aynı zamanda müşteriyi kaybetmek ve o kaybedilen müşterinin çevresine firmanız hakkında kötü yorumlar bırakılmasına sebep olabilir. Bu nedenle kuruluşların sanılandan daha fazla Müşteri memnuniyetine önem vermesi gerekmektedir.

 

iso 10002 belgesinin faydaları nelerdir?

Birçok ülke tarafından fikir birliği ile oluşturulmuş olan iso 10002 standartı müşteri memnuniyeti ve müşteri bağlılığına katkı sağlamakta olup bu sayede işletmelerin iş akışlarını güçlendirmelerini hedeflemektedir. Bu standart sayesinde müşteri şikayetleri sonucunda işletmeler kendi hatalarını veya eksiklerini fark ederek gelişim sürecini hızlandırabilir ve ileride böyle bir sorun yaşanmamasını sağlayabilirler. Günümüz şartlarında müşteriyi firmaya bağlı olarak tutmak gerçekten zor bir hal aldı. Dolayısıyla her kuruluş müşterisini elinde tutmak için rekabet etmektedir.

ISO 10002 belgesi müşterilerin şikayet oldukları konuları ve bu şikayetlerin çözümünü tek tek gözden geçirip ve analiz eder. Ve bu doğrultuda müşterinin şikayetlerine çözüm olanağı sağlar.

ISO 10002 Belgesine sahip olan işletmelerin;

Müşterilerin firmaya bağlılığını ölçülebilir kıldıkları,
Mevcut müşterileri elde tutma potansiyelini yükselttiği,
İşletmenin itibarı ve marka değerinin yükseldiği,
Müşteri memnuniyeti analizleri yaparak bu konudaki hassasiyetlerini arttırdığı,
Oluşan şikayetlerin sonucunda firmasında bulunan eksikleri düzeltebileceği ve müşteriler için fırsatlar oluşturduğu,

ve bunun gibi bir çok konu hakkında işletmelere değer sağladığı kanıtlanmıştır.

Çok basit bir hesaplama tablosu vardır. Müşteri=Kazanç – Kazanç=Müşteri. Her zaman bu ilkeyle hareket etmenizi tavsiye ederiz.

 

iso 10002 belgesinin faydaları