Marka Tescil Danışmanlık

HEDEF KALİTE olarak, işletmenizin Marka Tescil ve Patent işlemlerini, uzman ekibimiz ile uygun fiyatlarla sağlamaktayız.

Marka Nedir?
Marka, bir işletmenin ürün ve/veya hizmetlerini bir başka işletmenin ürün ve/veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlayan, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, ürünlerin biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer şekilde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarettir.

Marka Oluşturma;
Ürünlerinizde ve hizmetlerinizde kullanacağınız marka işletmenizin çizgisini, kalitesini temsil etmektedir. Bu nedenle seçtiğiniz markanın akılda kalıcı, telaffuzu kolay, imajınızı ve vizyonunuzu ifade edebilen şekilde olmasının yanı sıra kullanıldığı alan itibariyle de önceden tescil edilmemiş olması gereklidir.

Tescilini istediğiniz ibarenin, Tescilli ve Tesciline karar verilmiş markalar arasında aynısının veya benzerinin bulunup bulunmadığının araştırılması işlemini HEDEF KALİTE olarak, Türk Patent Enstitüsü veri tabanında belli bir sayıya kadar ücretsiz olarak yapmaktayız.

Tescili için başvuruda bulunduğumuz marka, 5-6 ay süre ile Türk Patent Enstitüsü Bilgi İşlem bölümünde incelenir. Bu süre içinde herhangi bir red cevabı alınmazsa Resmi Marka Bülteninde yayınlanacaktır. Markanın Resmi Marka Bültenindeki ilan süresi 3 aydır. Bu sürenin sonunda Türk Patent Enstitüsü tarafından yazı gönderilerek eksik evrakların tamamlanması istenecektir. Marka alım süresi duruma göre 1 yılı bulabilmektedir. İtiraz veya red ile bu süreler daha da uzayabilmektedir.

Marka İzleme Ekibimiz tarafından, Müşterilerimizin Tescil edilmiş veya Tescil edilmek üzere daha önceden başvurusu yapılmış Markalarının, her ay çıkan Resmi Marka Bülteni içerisinde, düzenli bir şekilde takibi yapılarak, benzerlerinin yayına çıkıp çıkmadığı kontrol edilmektedir.

Tescil edilmek üzere kurallara uygun başvurusu yapılan markalarımızın Türk Patent Enstitüsü tarafından haksız ve hatalı olarak reddedilmesi durumunda, Enstitü’nün Red Kararına, yasal süresi içinde, usulüne uygun olarak, itiraz edilmektedir.

Marka İzleme Ekibimizin tespit ettiği, müşterilerimizin tescil edilmiş veya tescil edilmek üzere daha önceden başvurusu yapılmış markalarına benzer olarak Resmi Marka bülteninde yayına çıkan markalara, yasal süresi içinde, usulüne uygun olarak, Türk Patent Enstitüsü nezdinde, itiraz edilmektedir.

Marka Yenileme işlemleri, koruma süresi sona eren markanın (başvuru tarihinden itibaren 10 yıl) belirli bir ücret karşılığı marka sahibi veya vekilin talebi üzerine sonraki 10 yıllık süre için yenilenmesi işlemi ile gerçekleştirilir.

Marka devri; markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerin tamamı veya bir kısmı üçüncü şahıslara devredilmesidir.

Marka sahibi, markasındaki eşyalardan bazılarının veya tamamının kullanma hakkını (lisans) üçüncü şahıslara da verebilir.

Marka Tescil Kriteri Nasıldır?

Marka tescili esnasında en önemli faktör işaretin ayırt edici olmasıdır. İşaretin ayırt edici olması marka tescili yapılacağında diğer tescili yapılmış markaların mal ve hizmetlerinden gözle görünür (bariz) bir şekilde farklı olması kriter olarak değerlendirilir.

Marka Tescili Nerede Yapılır?

Türk Patent Enstitüsü huzurunda ve gözetiminde marka tescili yapılmaktadır. Aynı zamanda bu işlem türk patent enstitüsüne kayıt olmuş olan resmi vekiller aracılığı ile yapılabilir. Tescil başvurusu yapılırken ve başvurudan sonraki süreçler için ciddi araştırma, takip ve bilgi birikimi gerekir. Bu işlemler 1 yıl kadar süreyi bulabilmektedir. İtiraz veya red durumlarında süre uzayabilir. Başvurunun yapıldığı gün, saat ve dakika göz önüne alınarak tescil edilecek markanın koruması başlar. Marka Tescil başvurusundan sonra başvuru şekli, şartların yerine getirildiği kontrol edilerek başvuru sahibi veya vekiline resmi yazı ile bilgi verilir.

Kimler Marka Tescil Başvurusu Yapabilir?

Türkiye de yaşayan ve ticari faaliyetini sürdüren veya yeni başlayan herkes marka tescili başvurusunda bulunabilir. Marka tescili başvurusunda bulunurken danışmanlık hizmeti almanız için Hedef Kalite olarak yanınızdayız..

Marka Tescil Süreci ve Danışmanlık Süreci Nasıl İşler?

Öncelikle marka analizi çalışmaları yapılır. Marka başvurusu için gereken belgeler temin edilir. Analizden sonra marka tescil ihtiyacının başvurusu kurallara uygun şekilde gerçekleştirilir. Marka sorgulaması yapılır. Marka hakları konusunda müşteri bilgilendirilir. Başvurunun şekli Türk Patent Enstitüsü tarafından incelenir. Hukuki açıdan kontrolleri sağlandıktan sonra markaya gelen itiraz veya eksik belge talepleri sağlanır. Tamamlanan evraklar, itiraz dilekleri vb. gibi işlemlerden sonra kabul edilirse Resmi marka bülteninde ilan edilir ve marka başvurusu tescil ile 10 yıl boyunca koruma altına alınır.

Marka işlemleri için Hedef Kalite Danışmanlık olarak profesyonel ekibimiz ile size destek olmaya hazırız. Firmanızın markaya ait
tüm haklardan yararlanması ve koruma altına alınması için önemli adımlar atmakta ve hizmet vermekteyiz.
Danışmanlık almak için bizimle irtibata geçmeniz yeterli olacaktır.

Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, birde bunu başarı ile sonuçlandırmak çok zordur.
O yüzden düşünmek ile kalmayıp küçük başlayın, büyük düşünün..
Yaptığınız işte en iyisi olun.
MARKA OLUN..